Free songs
header_good

Nowy standard infrastruktury teletechnicznej w budownictwie mieszkaniowym w Polsce

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. wyznaczyło nowy, znacznie wyższy standard dla instalacji telekomunikacyjnych w budownictwie wielorodzinnym oraz jednocześnie może być wskazówką, jak wykonywać nowoczesne instalacje teletechniczne w budownictwie jednorodzinnym.


W każdym budynku wielorodzinnym zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013r. lub jest planowany remont wymagający pozwolenia na budowę, musi zostać wykonana infrastruktura kablowa zakończona Telekomunikacyjną Skrzynką Mieszkaniową w każdym lokalu.

Do każdego mieszkania powinny być doprowadzone instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, radia i telewizji satelitarnej zawierające okablowanie:

  • światłowodowe – co najmniej 2 włókna jednomodowe dla operatorów telekomunikacyjnych,
  • komputerowe – co najmniej 2 kable UTP kat.5E: po jednym dla instalacji wejściowej sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej oraz operatora internetowego,
  • telewizyjne – co najmniej 2 kable współosiowe: po jednym dla antenowej instalacji zbiorowej oraz operatora telewizji kablowej
  • dla sygnalizacji alarmowo-przyzywowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych

Powyższa infrastruktura ma zapewnić w każdym lokalu mieszkalnym możliwość niezależnego korzystania z instalacji antenowej dla telewizji satelitarnej i naziemnej, zaprojektowanej i wykonanej zgodnie z prawem budowlanym. Wszystkie kable wprowadzane do budynku należy zabezpieczyć przed przepięciami a w przypadku anten instalowanych na dachu należy również uwzględnić instalację odgromową. Zestaw antenowy ma zapewnić odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej i radiowych oraz programów satelitarnych z co najmniej dwóch satelitów za pomocą profesjonalnych anten satelitarnych nie mniejszych niż 120 cm.


Dystrybucja sygnałów RTV-SAT do poszczególnych lokali mieszkalnych

Punkty Styku służą do integracji wszystkich instalacji

anteny-diomar-ochrona

fot.1 Diomar: Anteny naziemne i satelitarne wraz z ochroną odgromową.

Dystrybucję sygnałów RTV-SAT do poszczególnych lokali mieszkalnych zapewniają tzw. Punkty Styku wykorzystujące systemy multiswitchowe.

Mają one umożliwić pełny i niezależny dostęp do sygnałów satelitarnych oraz sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T i radia, dla wszystkich mieszkańców oraz łatwe podłączanie abonentów przez operatorów telekomunikacyjnych. Punkty Styku służą do integracji wszystkich instalacji telekomunikacyjnych, alarmowych, domofonowych itp.

Nabywcy nowych mieszkań powinni zadbać o ewentualne rozprowadzenie sygnałów/okablowania wewnątrz swojego lokalu, najlepiej powierzając to zadanie tej samej firmie, która wykonała instalację budynkową.

Specjaliści zadbają, aby wykorzystać opisaną powyżej profesjonalną infrastrukturę budynkową do wykonania instalacji wewnątrz mieszkania przed wprowadzeniem się do lokalu (najlepiej przed tynkami i malowaniem) i podłączą ją do Telekomunikacyjnej Skrzynki Mieszkaniowej. W TSM są zapewnione wysokiej jakości sygnały TV SAT, radiowe oraz ewentualny dostęp do ofert operatorów telekomunikacyjnych.


Dzięki wymaganej przez tzw. Rozporządzenie Budynkowe instalacji telekomunikacyjnej, nie trzeba doprowadzać do mieszkania żadnych dodatkowych kabli do telewizji kablowej, naziemnej czy Internetu oraz instalować anten na balkonach, elewacji lub dachu. Do każdego mieszkania są bowiem doprowadzone wszystkie niezbędne kable oraz jest dostępny bardzo dobrej jakości sygnał z anten TV i SAT dla potrzeb podłączenia telewizora i dekodera cyfrowego. Uniwersalność okablowania pozwala na świadczenie usług przez wielu operatorów telekomunikacyjnych, gdyż każdy z nich ma równe prawa do pozyskiwania abonentów. Brak ograniczeń związanych z dostępem do okablowania teletechnicznego stwarza mieszkańcom możliwość wyboru usług telekomunikacyjnych od wielu dostawców, co wpływa na lepszą jakość, niższe ceny i szybką obsługę serwisową.


ZakończeniaKabli-lokal_DSC_0313

fot.2 Diomar: Zakończenia kabli w pokoju TV.


Fani nowych technologii już dziś mogą odbierać telewizję satelitarną w jakości UHD (4K) oraz wiele niekodowanych programów satelitarnych w jakości HD, jak również skorzystać z ofert polskich platform satelitarnych.

Również cudzoziemcy mają możliwość odbioru wielu zagranicznych programów właśnie drogą satelitarną, wystarczy tylko podłączyć dekoder wybranej platformy do gniazdka w mieszkaniu.
Przy ewentualnej zmianie operatora telewizji kablowej lub Internetu, nie trzeba prowadzić nowych kabli. Wystarczy że wybrany dostawca usług telekomunikacyjnych podłączy sygnał w punkcie dostępowym (Punkcie Styku) budynku.

Dodatkową korzyścią jest utrzymanie wysokiej estetyki klatek schodowych, bez kabli, listew instalacyjnych i jakichkolwiek skrzynek teletechnicznych. Do niedawna brakowało odpowiednich przepisów, skutkiem czego operatorzy w często dowolny sposób wykonywali własne instalacje. Teraz deweloper lub zarządca w budynkach podlegających Rozporządzeniu mają obowiązek zadbać o tak zwany Punkt Styku, czyli wydzielone pomieszczenie lub/i przejrzystą technologicznie szafę, w której będą wykonane wszystkie podłączenia.

Dla usprawnienia wykonywania instalacji zgodnych z Rozporządzeniem Budynkowym, można stosować innowacyjny system RACK-SAT, który jest kompletnym i funkcjonalnym Punktem Styku (punkt kolokacji urządzeń), który umożliwia łatwe podłączenie operatorów telekomunikacyjnych i budynkowej instalacji antenowej RTV-SAT do okablowania poprowadzonego do lokali mieszkalnych. System ten całościowo integruje instalację multiswitchową z innymi z instalacjami telekomunikacyjnymi, alarmowymi i domofonowymi.

Z tego miejsca wszystkie kable teletechniczne są prowadzone w odpowiedni sposób prosto do lokali mieszkalnych.


Ostatnia nowelizacja Rozporządzenia Budynkowego to bardzo potrzebna zmiana dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Nie tylko dba o bezpieczeństwo Użytkowników instalacji teletechnicznych i estetykę nowych osiedli, chroni elewacje i balkony przez naruszeniem, ale przede wszystkim zapewnia mieszkańcom nieograniczony dostęp do usług operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą wybrać dowolną ofertę Internetu, telewizji lub innych usług telekomunikacyjnych bez względu na stosowaną technologię.RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link
error: Content is protected !!